Możesz oznaczać gry, bajki itp. jako ulubione kilkając w ikonę.

13 pomysłów na zabawę w berka

Berek to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych zabaw. Warto różnicować zabawę, zmieniać zasady, nadawać jej nową fabułę.

1. Berek z łokciami

Uczestnicy ustawiają się w parach trzymając się za ręce i tworząc krąg. Pary stoją nieruchomo w odległości kilkudziesięciu cm jedna od drugiej. Na początku zabawy jedna osoba jest berkiem a jedna gonionym. Goniony ucieka. Będzie bezpieczny kiedy złapie za rękę innego uczestnika gry, który ma parę. Gdy to zrobi, druga osoba z pary jest goniona.

2. Chory berek

Osoba łapiąca cierpi na jakąś chorobę, np. ból głowy i trzyma się za chore miejsce. Gdy złapie kogoś ten też musi trzymać się za to chore miejsce i pomagać w łapaniu kolejnych osób. Kto zostanie zdrowy do końca- wygrywa.

3.Berek żuraw

Dzieci stoją w luźnej gromadce, wybieramy berka i oznaczamy go np. szarfą. Berek biega za pozostałymi uczestnikami. Jeśli ktoś nie chce aby berek go dotknął musi podnieść do góry kolano, pod kolanem przełożyć rękę i złapać się za nos. W tej pozycji przypomina żurawia. Złapany staje się berkiem.

4.Murarz i cegły

Jedna osoba to murarz który stoi na środku Sali i próbuje zbudować mur. Uczestnicy zabawy stoją po jednej stronie i na znak prowadzącego przebiegają z jednej strony Sali na drugą. Osoby które murarz złapie ustawia raz z prawej, a raz z lewej strony Sali, budując mur. W ten sposób uczestnicy zabawy przebiegając mają coraz węższe przejście. Osoba która najdłużej nie da się złapać zostaje murarzem.

5.Berek z figurami

Wszyscy stoją rozrzuceni po sali w różnych figurach, dwie osoby się ganiają. Kiedy uciekający chce przestać uciekać, staje przed kimś w takiej samej pozie. Wtedy ta osoba zostaje uciekającym. Gdy uciekający zostanie złapany, role odwracają się

6. Berek drzewko

Wyznaczamy w terenie liczbę drzew – o jedno mniej niż mamy dzieci w zabawie. Jedno dziecko zostaje wybrane berkiem i woła „Drzewko zmień się!”. Pozostałe dzieci stoją przy wskazanych drzewkach, ale na okrzyk berka muszą zostawić drzewo, przy którym stoją i pobiec do innego uważając, aby nie zostać schwytanym przez berka. Przy każdym drzewku może stać tylko jeden uczestnik. Złapana osoba jest berkiem w kolejnej rundzie. Można zwiększyć stopień trudności i wyznaczyć „martwe drzewka”, przy których nie wolno stawać.

7. Ogonki

Każdy uczestnik ma swój ogonek z gazety lub chusteczki z materiału i zakłada go sobie z tyłu za pasek spodenek. Zadaniem uczestników jest zabranie jak najwięcej ogonków innych osób, jednocześnie kryjąc swój. Każdy łapie każdego.

8. Kot i dzieci myszy.

Uczestnicy ustawiają się w pary jeden naprzeciw drugiego i rozciągają się dookoła pokoju. Dwie osoby – kot i mysz – gonią się pomiędzy pozostałymi parami. Mysz może uciec kotu poprzez wskoczenie na plecy jakiemuś członkowi grupy. Osoba ta staje się wtedy myszą w swojej parze. Jeżeli kot złapie mysz, zamieniają się rolami. W dużej grupie jednocześnie może się gonić więcej niż jedna para kota i myszy.

9.Berek z uwalnianiem

Berek goni uczestników zabawy. Kto zostanie dotknięty przez berka staje nieruchomo jak zamrożony, dopóki nie uwolnią go inni gracze. Uwolnienie następuje poprzez złapanie się za ręce dwóch graczy- stworzenie obręczy i przełożenie przez zamrożonego od głowy do ziemi. Gdy osoby odmrażają, nie mogą być złapane przez berka.

10. Berek „pomóż mi”

Do tej zabawy potrzebujemy kilku miękkich piłeczek i szarfy do oznaczenia berka. Celem gry jest pomaganie innym przed złapaniem przez berka.Ten kto trzyma piłeczkę jest bezpieczny. Gdy ktoś jest zagrożony złapaniem przez berka, krzyczy do trzymającego piłeczkę: „pomóż mi”, prosząc o przekazanie piłeczki. Gracz, który został złapany kręci się 3 razy wokół własnej osi i krzyczy głośno „Zostałem złapany” i staje się berkiem.

11. Berek ameba

Na początku berek jest jeden. Kiedy uda mu się kogoś złapać, bierze go za rękę i razem łapią innych. Gra trwa dopóki ameba nie będzie składała się z 4 osób. Wtedy dzielimy ją na pary. Za każdym razem taka czteroosobowa ameba musi się dzielić na dwie. Zabawa trwa aż do ostatniego gracza. Osoba, która została najdłużej zostaje berkiem w kolejnej rundzie.

12. Berek grupowy

Bawimy się podobnie jak w berka amebę, ale nie dzielimy się na pary. Każdy złapany doczepia się do pozostałych. Grupa nie może się rozerwać. Ci, którzy oderwą się od głównego berka, znów stają się uciekającymi.
7862 odsłon | ocena: 3.3
Czy podoba Ci się ta zabawa?
Komentarze użytkowników »

Dodaj komentarz

Nick
Treść
3 + 3 =

Brak komentarzy...


Podobne zabawy »
Inne zabawy »